top of page

Стародавні одиниці вимірювання маси

Гран

Гран – дуже маленька одиниця маси. Майже в 20 разів менша, ніж грам.

Слово „гран” означає „зерно”. Від маси зерна і походить його величина.

Користуються цією одиницею, коли потрібна велика точність.

В Англії, Америці та інших країнах, де прийнята англійська система мір, у гранах зважують ліки і коштовні метали. У цих країнах гран дорівнює 65 міліграмам.

Існує й інший гран, що дорівнює 50 міліграмам. Ним користуються в усьому світі, коли зважують коштовний дарунок моря – перли.

Слово „гран” вживають і в переносному значенні.

Про щось малоймовірне, наприклад, кажуть: „У цьому немає жодного грана правди”.

Золотник
1 золотник = 4,266 г

Золотник – російська одиниця маси. Відома вона на Русі з давніх часів. Сама назва свідчить про її зв’язок з золотом. Справді, походить ця одиниця від золотої візантійської монети, що важила близько чотирьох грамів.

Золотник складав 1/96 частину фунта і, в свою чергу, поділявся на 96 дрібніших одиниць-долей.

Золотниками і долями вимірювалася маса золотих виробів і таких привезених здалеку товарів, як чай і перець. 

Такими самими одиницями визначали і вміст золота або срібла в металах – їхню пробу. На кожному виробі з цих металів – ложці, чарці або каблучці – стоїть клеймо.

Число 84 на срібній ложці показує, що кожен фунт сплаву, з якого вона виготовлена, містить 84 золотники чистого срібла. А число 566 на золотій каблучці – що у фунті сплаву міститься 56 золотників чистого золота.

Речі з двозначними числами – старовинні. На нових речах, виготовлених після переходу на метричну систему мір, числа тризначні. Вони показують, скільки грамів чистого золота або срібла міститься в кілограмі сплаву.

Пуд
1 пуд = 16,38 кг
Дана одиниця ваги дорівнювала 3840 золотникам і відповідала
16,3804964 кг. Ще Іван Грозний велів зважувати будь-який товар
тільки у пудовщиков. А з 1797 р., після виходу Закону про міри
та ваги, стали виготовляти кулясті гирі, відповідні одним і
двома пудам.Складався пуд з 40 фунтів. Давно вже перейшла
наша країна на метричну систему мір. Зник з ужитку фунт. А пуд живе й досі. По-перше, в мудрому прислів’ї: „Щоб узнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти”. По-друге, у звітах про врожай. Кількість зерна, зібраного в країна, міряють пудами. Цікаво, що пудами міряють тільки зерно. Всі інші сільськогосподарські культури – і бавовну, і картоплю, і цукрові буряки, і овочі – вимірюють не пудами, а тоннами.
Фунт
1 фунт = 0,40951241кг

Фунт – міра маси, якою користуються вже багато століть. Її назва походить від латинського слова, що в перекладі означає маса, гиря. Від маси гирі, яка колись використовувалася, пішла і величина фунта. У різних країнах фунти неоднакові – від 320 до 560 грамів. У деяких це просто півкілограма, 500 грамів.

Як і багато інших давніх мір, у нас фунт, лишився тільки у таких висловах, як: „Це тобі не фунт ізюму” – так кажуть про складне діло, або: „Він узнав, почому фунт лиха” – так кажуть про людину, яка багато зазнала горя.Спочатку ця одиниця вимірювання маси носила назва «гривня». Її величина відповідала 96 золотникам. З 1747 р. фунт стає еталоном маси, яка використовувалася аж до 1918 р.

Для нас фунт - старовина. Проте в Америці він і нині основна міра маси. Фунтами вимірюють і продукти, і людей, і машини.

Російський фунт дорівнює 409 ½ грама. Англійський фунт дорівнює 453 ½ грама.

Карат
1 карат = 200 мг

Карат - одиниця маси, з найдавніших часів використовується

в торгівлі дорогоцінними каменями і в ювелірній справі.

Припускають, що слово «карат» від «Куара» - місцевої назви

африканського коралового дерева, насіння якого

використовувалося як гирьки для зважування золотого піску,

але більш імовірно, що воно пов'язане з грецькою назвою (кератіон)

насіння широко розповсюдженого в Середземномор'ї ріжкового дерева, які практично однакові за вагою та в давнину служили гирьками при зважуванні дорогоцінних каменів. Маса однієї такої «гирьки» була в середньому близько 200 мг, вона-то і вважалася рівною карату.

У різних центрах ювелірної справи довго використовувалися свої міри маси. Так, лондонський карат дорівнював 205,3 мг, а флорентійський 197,2 мг. Звідси, ймовірно, і розбіжності в масі історичних алмазів, що зустрічаються в літературі. У 1907 році Міжнародному комітетом мір і ваг на конференції в Парижі був введений метричний карат (1 кари), рівний точно 200 мг.

Берковець

1 берковець = 10 пудів = 163,8 кг

Берковець - ця велика міра ваги, вживалася в оптовій торгівлі переважно для зважування воску, меду і т.д. Берковець - від назви острова Бйорк. Так на Русі називалася міра ваги в 10 пудів, як раз стандартна бочка з воском, яку одна людина могла закотити на купецький човен, що пливе на цей самий острів. (163,8 кг). 

Лот

1 лот = 12,8 г

Лот — одиниця вимірювання маси, якою користувалися у XVIII—XX ст. Один лот (12 г 8 мг) дорівнював трьом золотникам і широко використовувався  для визначення поштового збору в залежності від ваги кореспонденції.

Доля

1 доля = 44мг

Доля — найдрібніша міра маси (приблизно 44 мг), якою, як і золотником, вимірювали масу коштовних виробів та екзотичних товарів, таких як чай або перець

bottom of page